Levele elküldésével elfogadja adatvédelmi tájékoztatónkat.
A héten választottak parlamenti képviselőket a britek és a franciák is vasárnap hoznak súlyos döntést. Szlovákia fellélegezhetett: uniós pénzhez jutott az ország. A Facebook és az Instagram anyavállalatával, a Metával szemben pedig az EU úgy döntött, vádat emel. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA francia választások első fordulóját követően már csak egy kérdés maradt: megszerzi-e a radikális Nemzeti Tömörülés az abszolút többséget a Nemzetgyűlésben. A második forduló előtti visszalépéseket követően készített közvélemény-kutatások azt mutatják, a győzelem ezúttal is a zsebükben lehet, ám abszolút többség nélkül. Erről a végső döntést ma hozzák meg a franciák.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA konzervatív kormányfő már napok óta azt sulykolja nyilvános beszédeiben: nem szabad hagyni, hogy a Munkáspárt szupertöbbséget szerezzen. A végső győzelemben már a látszat kedvéért sem bízik. Ez pedig nem véletlen, mivel több mint 20 százalékpontos is lehet a lemaradásuk a munkáspártiak mögött.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA francia előrehozott választások első fordulóján magabiztos győzelmet aratott a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN). Ez azonban nem jelent semmiféle garanciát arra, hogy a vasárnap esedékes második fordulót követően kormányt is alakíthatnak. Kérdés az, hogy egyáltalán megkapják-e az abszolút többséghez szükséges támogatottságot. De az is, hogy ellenkező esetben maguk mellé tudnak-e állítani megfelelő számú képviselőt a jobboldalról. Ha a válasz mindkét kérdésre nem, szakértői kormány állhat fel.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennVitázott a demokraták és a republikánusok elnökjelöltje, Donald Trump és Joe Biden az Egyesült Államokban. Az Európai Unió tagállamainak vezetői pedig Brüsszelben egyezkedtek azzal kapcsolatban, hogy kiket jelöljenek a kulcspozíciókra. A Moldova és az Ukrajna EU-s csatlakozásával kapcsolatos tárgyalások hivatalosan is megkezdődtek. Georgia kapcsán azonban visszakoztak a blokk döntéshozói. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennBár nemrég az európai parlamenti választáson szavaztak a franciák is, most ismét az urnákhoz járulnak. Emmanuel Macron francia elnök ugyanis feloszlatta a nemzetgyűlést, így a franciák ezúttal arról dönthetnek, ki alakítson kormányt. A szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) indul a legjobb eséllyel ezért, ám elképzeléseik megvalósítása még akkor sem lesz egyszerű, ha abszolút többséget szerez a párt. A dolgukat nehezítheti a szenátus és az államfő is.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennAz Európai Unió kiskapukkal kerüli ki a magyar vétót Ukrajna érdekében, éppen akkor, amikor Magyarország átveszi a stafétát a soros elnöki szerepkörben Belgiumtól. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint azt még mindenki csak találgatja, milyen attitűdöt képvisel majd a kabinet a következő hat hónapban. Abban azonban sokan egyetértenek, hogy beletörhet a bicskája a záró két-három hónap zökkenőmentes koordinálásába a magyar kormánynak.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennUkrajna és Moldova is állandó orosz fenyegetettségnek van kitéve, még ha ez előbbi esetében látványosabb is. Éppen ezért egyértelmű politikai jelzés lenne Oroszország felé, ha a két ország uniós tagállammá válna. Gazdasági szempontból is előnyös lehet ugyanakkor a blokknak a két új tag érkezése – mondta el az Economxnak nyilatkozó szakértő. Ukrajna ráadásul jelentős mezőgazdasági termelőként az EU majdani remélt önállátásának egyik bástyája lehetne.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA szlovák parlament elé került „lex merényletet”. Emmanuel Macron azt ígérte: választások ide vagy oda, ő biztos nem mond le. Az Európai Bizottság ideiglenes vámot vet ki a kínai elektromos járművek behozatalára. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn